Pünkösd
TSA 2020.05.27. 05:57

A hét végén már pünkösdöt ünnepeljük. Nézzük meg, milyen ünnepe ez a keresztény egyháznak, és milyen népszokások kötődnek ehhez a jeles naphoz!
A pünkösd a húsvét utáni 7. vasárnapon és hétfőn tartott keresztény ünnep, amelyen a kereszténység a Szentlélek kiáradását ünnepli meg. A Szentlélek az Atya és a Fiú kölcsönös szeretetének végpontja, áradása; ez a kiáradás. A Szentlélek ezen a napon áradt ki Jézus tanítványaira, az apostolokra, és ezzel a napot új tartalommal töltötte meg a keresztények számára.
A pünkösdi hosszú hétvégén kertészkedés közben az éppen nyíló virágokban lehet gyönyörködni. Teljes valójában pompázik az ázsiai boglárka, az írisz, a pünkösdi rózsa és a százszorszép is. Nem beszélve azokról a virágokról, amelyek egész nyáron megörvendeztetnek minket. Használjuk ki ezt a hosszú hétvégét, és vegyük észre az apró szépségeket, amelyek mellett a napi rohanásban elmegyünk!
Csodaszép hetet (már ami maradt belőle) és kellemes hétvégét kívánunk mindenkinek!
Pünkösdi népszokások
Pünkösdi király
A középkor óta ismert szokás, ekkor ügyességi versenyen (tuskócipelés, karikába dobás) kiválasztották a megfelelő legényt, aki később a többieket vezethette, továbbá a pünkösdi király minden lakodalomba, mulatságra, ünnepségre hivatalos volt, a kocsmákban ingyen ihatott, a fogyasztását a közösség fizette ki később. Ez a tisztség egy hétig, de akár egy évig is tartott. Gyakran ez alkalomból avatták fel a legényeket, akik ezentúl udvarolhattak, kocsmázhattak.
Tavaszköszöntés
Már kora hajnalban az ablakokba, vagy a ház kerítéslécei közé tűznek zöld ágakat, virágokat (bodzát, pünkösdirózsát, jázmint) azért, hogy nehogy belecsapjon a házba a villám. Néhol a lányos házakra tettek ki zöld ágakat.
Pünkösdi királynéjárás
Eredetileg négy (később több) nagyobb leány körbevitt a faluban egy ötödiket. Ő a legkisebb, a legszebb. Énekelnek, és jókívánságokat ismételgetnek. Megálltak az udvarokon, majd a pünkösdi királyné feje fölé kendőt feszítettek ki, vagy letakarták őt fátyollal. Énekeltek, közben körbejárták a királynét, a végén pedig felemelték, s termékenységvarázsló mondókákat mondtak. Az énekek és a mondókák végén ajándékot kaptak. A Dunántúlon jellemző termékenységvarázslással összekötött szokás később adománygyűjtéssel párosult.
Pünkösdölés
Ekkor pünkösdi király és királyné párost a kíséretével jelenítettek meg, de volt, ahol lakodalmi menetet menyasszonnyal és vőlegénnyel. A szokás hasonló a pünkösdi királynéjáráshoz, de ez elsősorban adománygyűjtésre szolgált. A gyerekek, vagy fiatalok csapata énekelve, táncolva végigjárta a falut, s adományt gyűjtött.
Forrás:
-
https://hu.wikipedia.org/wiki/P%C3%BCnk%C3%B6sd
-
https://www.google.com/search?q=p%C3%BCnk%C3%B6sdi+r%C3%B3zsa&sxsrf=ALeKk03XgemWsdP5M5P-XP3VvNXo731suw:1590552617813&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjAyJ-eltPpAhXvxIsKHWuqAOoQ_AUoAXoECAwQAw&biw=1536&bih=674#imgrc=SdJKY2hnOVNThM
|