A Május 1. téri székhely óvoda bemutatása
TSA 2020.04.28. 04:41

Óvodánk története 1956-ban kezdődött. Nyergesújfalun a Magyar Viscosa Rt. építtetett a gyárban dolgozók gyermekeinek egy óvodát. Két csoport működött, ahová 50 gyermek járt.
1965-ben egy csoporttal bővült az óvoda. A gyár bővülésével és az új lakótelep átadásával az óvodai férőhely kevésnek bizonyult. Három csoporttal működött az óvoda.
1978-ban a vállalat a munkásszálló épületében két csoporttal bővítette az óvodai férőhelyek számát. Így már öt csoporttal működött az óvoda.
1979-ben újabb két csoporttal bővítették az intézményt. Előre gyártott, helyben összeszerelhető elemekből készült az új rész, a régi épülethez kapcsolták. Így már hét csoporttal működött az óvoda. Több évtizeden keresztül gyári óvodaként működött az intézmény. Elsődleges cél az volt, hogy biztosítsák a gyárban dolgozó családok részére gyermekük nevelését, gondozását, az akkor hatályban lévő „Óvodai nevelési programnak” megfelelően.
1991-ben a Viscosa Rt. átadta a Nyergesújfalu Város Önkormányzatának az intézményt. Ekkor költözött új helyére, a régi bölcsőde épületébe az óvoda. Az épület a Május 1. téri lakótelep szomszédságában helyezkedik el. Az óvoda közelében van a Kiserdő, Búzás hegy, a Halastavak. Az intézmény továbbra is a „Viscosa Óvoda” nevet viselte. Ekkor már csak négy csoportos intézményként működött. A nevelőmunkát szakképzett óvodapedagógusok látták el. 98 kisgyermek járt az óvodába. Csoportjaink homogén csoportok. Az óvoda ekkor 16 fős személyzettel működött. A nevelő munkát 9 fő óvodapedagógus látta el. A nevelést-oktatást segítette 4 fő dajka. A konyhát 2 fő kisegítő személyzet látta el. Az élelmezéssel és az óvoda ügyintézésével 1 fő óvodatitkár foglalkozott.
1994. október 12-től szülők kérésére, egy csoportban német nemzetiségi nevelőmunka kezdődött.
1999 szeptemberétől kézműves foglalkozásokat szervezünk a középső- és nagycsoportos gyermekek részére.
2001-ben az intézmény a „Bóbita Óvoda” nevet vette fel.
2007. szeptember 1-jétől Bajót község óvodáját a Bóbita Óvodához csatolták. Székhelynek a nyergesújfalui Bóbita Óvoda került kijelölésre, a bajóti óvoda tagóvodaként működött.
2010. február 1-jétől az óvoda épületében bölcsőde nyílt. Szakmailag önállóan működő két csoport indult.
2012. július 31-től Nyergesújfalu város óvodái összevonásra kerültek. A Benedek Elek Óvoda, Napsugár Óvoda, valamint a Napsugár Óvoda Eternit telephelye, és a Bóbita Óvoda és Bölcsőde egy intézményvezetővel működött. Székhelynek a Bóbita Óvoda és Bölcsőde került kijelölésre.
2015. augusztus 1-jétől átszervezés miatt ismét szétváltak az intézmények. Újra önállóan működnek az óvodák. A Nyergesújfalui Bóbita Óvoda és Bölcsőde Óvoda utcai telephelye a székhely óvodánkhoz tartozik.
2016. szeptember 1-jétől szünetel a nemzetiségi nevelés.
Szociokulturális háttér:
A szeretetteljes bánásmód, egészséges életmódra nevelés, a gyermek értelmének fejlesztése, a gyermeki személyiség fejlesztése (pozitív önértékelés, erkölcsi tulajdonságok kialakítása), a gyermek életkorának és egyéni képességeinek fejlesztése, anyanyelvi nevelés fontossága, hátrányos helyzetű gyermek felkarolása, differenciált fejlesztése intézményünk feladata.
Az óvodába többnyire a lakótelepen élő gyermekek járnak, előfordul azonban, hogy a környező településről is íratnak be gyermeket az intézménybe. Többségük rendezett, teljes családból való. Szüleik nagyrészt a helyi vagy pedig a környékben lévő gyárakban (Zoltek Zrt., Lábatlani Vasbetonipari Zrt., Cembrit Kft., stb.) dolgoznak. Néhány édesapa rákényszerült arra, hogy külföldön keressen munkát a család megélhetése miatt.
Óvodánk a város szélén helyezkedik el, a centrum felé található az általános iskola, ahova lehetőségük van menni a gyerekeknek általános tanulmányaik elvégzéséhez.
Városunkban és környékén van munkalehetőség, ezért a családok többsége helyben jár dolgozni. Kis számban nagycsaládosok, illetve vannak azért alkalmi munkavállalók is. Úgy vélem, teljesen átlagos környezetben, anyagi helyzetben élnek óvodásaink családjaikkal.
Gyermekeink az óvodában a szülők visszajelzése alapján nagyon jól érzik magukat, szívesen járnak óvodába, a családok lehetőségeikhez mérten minden óvodai rendezvényen részt vesznek.
Az óvoda dolgozói évek óta jó kapcsolatot alakítanak és ápolnak a családokkal, figyelembe véve egymás elvárásait, ennek igyekeznek eleget tenni. Az intézmény hagyományainak ápolásával szívesen részt vesznek az óvoda életében.
Földrajzi elhelyezkedése:
Az épület a Május 1. téri lakótelep szomszédságában helyezkedik el a Kiserdő, Búzás-hegy, a Halastavak közelében. Közelében található a Zoltek Zrt., ipartelep, nem messze – a másik lakótelep közvetlen közelében – folyik a Duna.
Tárgyi feltételek:
4 esztétikusan kialakított csoportszoba és a hozzá tartozó gyermeköltözők, az épület két részből áll, melyet egy folyosó köt össze, 2 mosdóhelyiség található (1-1 mindkét oldalon), 1 nevelői étkező, folyosón található a gyermekek étkezője, 1 felnőtt öltöző, 1 gazdasági iroda és 1 vezetői iroda, 1 tornaszerekkel és a mozgáshoz tartozó játékszerekkel felszerelt tornaszoba, 1 mosókonyha (mely közös használat alatt van a bölcsődével), 1 tálalókonyha és helyiségei.
Az óvodához két különálló nagyobb alapterületű játszó udvar tartozik. Az óvoda épületét két hatalmas, játékokkal ellátott udvar veszi körül, a lenti udvaron a KRESZ pálya még kialakítás alatt van. A felső udvart a pici – és kiscsoportos gyermekek használják, a lenti udvart pedig a középső – és nagycsoportosok.
A felső udvaron található az épületből kialakított játéktároló, az alsó udvaron külön faház szolgál a játékok tárolására. Minkét udvarrészen ivókút biztosítja a gyermekek szomjának oltását a szabad levegőn eltöltött játék során. Kialakításra került a gyermekek nagy örömére egy műfüves futballpálya is. Az intézmény tárgyi feltételei az előírásoknak megfelelnek.
|