A TÁNC VILÁGNAPJA ALKALMÁBÓL
TSA 2020.04.29. 14:16

,, A tánc a legmagasabb rendű, legmeghatóbb, leggyönyörűbb művészi forma,
mert a tánc nem pusztán az élet megértése, hanem az élet maga.
Az egyetlen művészet, amelynek anyaga saját magunk vagyunk.” /Rebel/
A tánc egy művészeti ág, amely a test – jellemzően ritmikus, zenére történő – mozgásával fejez ki érzelmeket, épít társadalmi kapcsolatokat, de spirituális tartalommal is bírhat.
A tánc az emberek közötti nonverbális kommunikáció eszközének is tekinthető, de a szót állatok vonatkozásában is használják (pl. méhtánc és remegőtánc a méheknél, vagy párzási tánc más állatoknál). A sportok közül a torna, műkorcsolya, a jégtánc, illetve a szinkronúszás tartalmaz táncelemeket, míg a harcművészetek formagyakorlatait gyakran hasonlítják táncokhoz. A nyelv gyakran élettelen tárgyak mozgását is táncként írja le.
Majdnem minden táncstílus alapja a balett több szempontból is. A balett megjelenése előtt a táncok esetlenebbek voltak, és ez az újfajta mozgásstílus is segítette az egyensúlyérzéket, valamint a mozgás koordinációt.
Annak meghatározása, hogy mi minősül táncnak, nagyban függ társadalmi, kulturális, esztétikai, művészi és erkölcsi szempontoktól; a funkcionális mozgásoktól (pl. néptánc) a baletthez hasonló virtuóz technikákig. A tánc célja lehet minél több ember részvétele, de vannak társasági táncok és közönség számára előadott táncok is. A tánc lehet ünnepélyes, versenyszerű vagy akár erotikus. A táncmozdulatok lehetnek közvetlen tartalom nélküliek (mint a balettben vagy az európai néptáncokban), de bírhatnak jelnyelvi vagy szimbolikus jelentéssel, mint számos ázsiai táncban. A tánc kifejezhet gondolatokat, érzelmeket, vagy elmondhat egy történetet is.
A tánc fizikai és szellemei feltételei
A gyermek fizikai és szellemi fejlődésének előrehaladásával bővül az igénye, hogy maga is cselekvő módon vegyen részt a reális életben. Ezt az igényt csak a játékban valósíthatja meg. A játék fejlődése egyre nagyobb mértékben bővíti a gyermek tevékenységének lehetőségeit, ezeken keresztül a reális valóság többrétű megismerését. A játék és tánc között vannak hasonlóságok, minél többet játszik a gyermek egyre több tapasztalatot szerez, és egyre közelebb kerül a tánchoz.
Szellemi feltételei:
· koncentráció
· figyelem
· fegyelem
· memória
· akarat
· motiváció
· kreativitás
· érzelmi intelligencia
· összpontosítás
· együttműködés
Fizikai feltételei:
· mozgáskoordináció (egyensúly, ügyesség)
· kondíció (erő, gyorsaság, állóképesség)
· technikai tudás
· tágság, hajlékonyság
· terhelhetőség
Képességek:
· stílusérzék
· ritmusérzék
· térérzék
· előadói képesség
Tánc és játék összehasonlítása
Több hasonlóság van bennük, mint azt gondolnánk. Ezt szemlélteti az alábbi táblázat is.
|
játék |
tánc |
hasonlóság |
Belsőleg motivált, önmagáért való tevékenység, belső indíttatásból történik, így addig játszunk, táncolunk, amíg az örömet jelent. Spontán tevékenység, mivel teret nyújt a természetes és ösztönös megnyilvánulásainknak. A játékban és táncban a gyermek örömérzethez kötődik feszültség levezetéséhez kiváló tevékenység. Mindkettő megfelel a gyermek pillanatnyi érdeklődésének. Szabály és technika nyelvén is megszólalhatunk, viszont lehetőség van arra, hogy kreativitásunkat is, szabadjára engedjük, és úgy oldjuk, meg, ahogy éppen nekünk tetszik. Eszközök és anyagok használata bármikor lehetséges. Táncnál és játéknál is különösen nagy igény van a ritmusérzékre és test koordinációjára. Önállóan és csoportban is ugyanúgy végezhető cselekvés. Minimum és maximum korhatár nincs. Életre szóló barátságok köttetnek. |
különbség |
Kevés fizikai erőlétet igényel és csak kis mértékben lehet fárasztó. Azonnali eredmények születnek, hiszen valaki vagy nyer, vagy veszít. Hétköznapi öltözékben is bármikor végezhetőek. |
A tánc komoly pszichikai és fizikai erőkifejtést igényel, akár fárasztó, kimerítő is lehet. Nincsenek azonnali eredmények, rövid vagy hosszú távú munka után várható eredményes fejlődés. Mindig más ruházatot igényel, mint ami a hétköznapokhoz szokott. Pedagógusoktól várt állandó visszajelzésekre van szükség a fejlődés érdekében. |
Forrás:
|