Gyümölcsoltó Boldogasszony napja a néphagyományban
TSA 2020.03.25. 05:23

A magyar vallásos néphagyományban Gyümölcsoltó Boldogasszony (március 25.) az oltás, szemzés napja. Országszerte máig általános szokás, hogy ezen az ünnepen kell oltani, szemezni a fákat, hiszen Szűz Mária is most fogadta méhébe Jézust.
Krisztus fogantatásának, az angyali üdvözletnek fényes napja a természet erejének, a termékenységnek nagy ünnepe. Amint a nap gyönyörű magyar neve is mutatja, a gazdák e napon oltották a kis fákat abban a hitben, hogy Máriához hasonlóan gazdag termést hoznak termőkorukban, s ha helyenként a metszést még nem is kezdhették meg a fagy miatt, jelképesen egy-egy vágást ejtettek a fákon. A fiatal, nemrég oltott fát nem volt szabad kitörni, visszavágni, mert kivérzett. Gyermekáldásért is ekkor lehetett sikerrel fohászkodni. Érdekes azonban, hogy az asszonyok éppen ezzel ellenkezőleg az eddigi termékenység megszűnését hitték elérni, ha férjüket erre az éjszakára a pajtába küldték aludni – minden bizonnyal e nap mágikus ereje rejlik e szokás mögött.
Forrás:
-
https://montazsmagazin.hu/gyumolcsolto-boldogasszony-unnepe-a-nephagyomanyban/
-
https://www.google.com/search?q=gy%C3%BCm%C3%B6lcsolt%C3%B3+boldogasszony&sxsrf=ALeKk01sVJRQ8DGTPz65rHLY_5aCXeW2Ag:1585022850161&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwiKhMefnrLoAhVsmIsKHUzBA2MQ_AUoAXoECBcQAw&biw=1536&bih=674#imgrc=aZ1OVcwUkPJ6LM
|