A felelős állattartás napja
TSA 2020.05.05. 19:33

A gyermekek életében egy háziállat csak pozitív dolog lehet. Persze a megfelelő tartással és példamutatással. Erre emlékezünk május 6-án, a felelős állattartás napján.
Kutya-macska barátság
A csapatunk egy jó csapat,
mindig összedolgozunk.
Így hát egymás életébe
rendszeresen jót hozunk.
Csapatmunkánk eredménye:
minden megvan, ami kell.
Közös álmok, közös célok,
amit együtt érünk el.
És közösen olyan mókás,
jól esik a csínytevés.
A gazdánk sem unatkozik,
nem mondja: – A csíny kevés!
Kutya-macska barátságról
annyi rossz dolog kering.
hát, mi változtattunk rajta,
csuda jók a híreink!
Mert mi – látod – jól megférünk,
együtt alszunk, ébredünk.
Megnyugtató az az érzés,
egy barát is él velünk.
(Aranyosi Ervin)
A Felelős Állattartás Napja az 1990-ben alapított Rex Kutyaotthon Alapítvány kezdeményezésére létrehozott magyarországi jeles nap, melynek célkitűzése, hogy minden év május 6-án felhívja az emberek figyelmét a felelős állattartás fontosságára, a felelős állattartás hét aranyszabályának betartására. Magyarországon sokan nem gondoskodnak megfelelőképpen állataikról, több tízezer kutya kóborol országszerte, a kontroll nélkül szaporodó gazdátlan macskák száma ennek többszörösére tehető.
Az öt mentesség
A civil állatvédők és az állatvédelemhez kapcsolódó hatóságok az állati jóllét biztosítása vonatkozásában egyaránt irányadónak tekintik az angolszász országokban elfogadott ún. „Öt mentesség" fogalmát, mely révén az állatok alapvető testi és lelki szükségletei pontosan definiálhatók. Az állati jólléthez szükséges öt feltétel és azok biztosításának módja a következő.
-
A szomjúságtól, éhségtől és hiányos táplálkozástól mentes élet, ami friss ivóvíz állandó jelenlétével és olyan kiegyensúlyozott takarmányozással biztosítható, amely az egészséges élethez és a jó kondícióhoz szükséges.
-
A kényelmetlenség érzésétől mentes élet, ami olyan tartási körülmények biztosításával érhető el, amely magában foglalja az időjárás viszontagságaitól és egyéb veszélyektől való menedéket, illetve a kényelmes pihenőhelyet.
-
A fájdalomtól, sérüléstől, illetve megbetegedéstől mentes élet, ami a betegségmegelőző intézkedések, a gyors diagnosztika és a megfelelő gyógykezelés segítségével biztosítható.
-
A természetes viselkedés gyakorlásának alapfeltétele az elegendő hely, a megfelelő tartási körülmények, valamint a fajtársak jelenlétének biztosítása.
-
A félelemtől és stressztől mentes élet olyan körülmények biztosításával érhető el, melyek révén az állat lelki szenvedése megakadályozható.
A felelős állattartás hét aranyszabálya
Az öt mentesség definíciójából is látható, hogy a felelős állattartás többet jelent az élethez elengedhetetlen víz, eleség és menedék biztosításánál. Elkötelezettséget, állattartói ismereteket, sok időt és anyagi áldozatot követel. Mindez hatalmas felelősség. Az alábbi feltételek állandó biztosítása mindenkinek segíthet a felelős gazdává váláshoz.
-
Szeretet (szeretetteljes törődés, gondoskodásunk kifejezése nap mint nap)
-
Táplálás (az igényeknek megfelelő eledel és friss ivóvíz biztosítása)
-
Ápolás (a kültakaró, a karmok és a fogazat rendszeres karbantartása)
-
Pihenés (gondoskodás az időjárás viszontagságaitól védett pihenőhelyről)
-
Egészség (rendszeres védőoltás, parazitamentesítés, állatorvosi ellátás)
-
Mozgás (rendszeres mozgáslehetőség, séták és játék biztosítása)
-
Családtervezés (a nem kívánt szaporulat megelőzése ivartalanítás révén)
Forrás:
|