Méhek világnapjára
TSA 2020.05.21. 04:57

Tegnap volt a méhek világnapja, ismerjük meg hát őket egy kicsit közelebbről. Néhány érdekes tény róluk.
A méhek évekkel ezelőtt kerültek fel a veszélyeztetett fajok listájára, mert számuk drasztikusan csökken. Egy 2019-es tanulmány szerint tizenhat százalékkal apadt például csak a mézelő méhkolóniák száma. A Föld mezőgazdaságának hetven százaléka ma kizárólag a méhektől függ, akik beporzó tevékenysége nélkül a növények képtelenek lennének szaporodni, így a fauna gyakorlatilag nagyon rövid idő megtizedelődne a világon. Erre tekintettel 2019 őszén az Eartwatch Institute nevű természetvédelmi szervezet hivatalosan is a bolygó legfontosabb élőlényeinek nyilvánította a méheket.
Méhek napja és méhek világnapja
A méhek napját az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) kezdeményezésére 1994-től április 30-án ünnepeljük Magyarországon, mivel ez idő tájt teljesedik ki az élet a kaptárban. Az Egyesült Nemzetek Szervezetének döntése értelmében május 20-a 2018-tól a méhek világnapja. Az ENSZ ezzel a méhészek helyzetére és fontosságára hívja fel a világ figyelmét. A május 20-i dátum nem véletlen, ugyanis 1734. május 20-án született az európai méhészet kiemelkedő alakja, az első osztrák méhészeti iskola egykori vezetője, a szlovén származású Anton Jansa. Az eredetileg festőnek tanult Jansa a Habsburg udvar bécsi egyetemének a méhészkedés tudományát oktató tanára volt. Munkásságának fontosságát már akkor felismerték és nagyra becsülték.
A méhek világnapján tanuljuk meg a népszerű mondást, és segítsük annak megvalósulását:
"Ha védjük a méheket, akkor óvjuk a természetet is! Ha sok mézet fogyasztunk, akkor védjük saját egészségünket!"
16 lenyűgöző tény a méhekről:
-
A mézelő méh az egyetlen rovar a világon, ami ételt szolgáltat az embernek.
-
Legfőbb szerepük a természetben a hasznos beporzás! Nagy baj történne, ha eltűnnének!
-
A nekünk láthatatlan ibolyán túli sugárzást (UV) is látják, így tudnak tájékozódni felhős időben is.
-
A méhek legföljebb 4-5 km távolságba repülnek ki a kaptártól.
-
A tárgyak alakját érzékelik, nem látnak élesen, de megkülönböztetik a fehér, fekete, sárga, kék, zöld színeket, de színtévesztőek. Sárgával tévesztik össze a narancsot és a zöldet, kékkel a bíbort és az ibolyát és a pirosat feketének látják.
-
Született matematikusok. Kizárólag azonos méretű sejteket építenek.
-
A méhek képes felismerni az emberi arcokat.
-
A hangyához hasonlóan, a méhek testük tömegének többszörösét is elbírják.
-
A méhek általában 1 500 – 2 000 virágot látogatnak naponta. 1 kg mézhez több mint 2 millió jól mézelő virágot kell meglátogatniuk, kevésbé mézelőből akár 5 milliót is.
-
Nincs érrendszerük, vérük szabadon mozog szerveik között, vérük halvány, gyengén sárgás barnás színű, majdnem színtelen.
-
Tudják melyik a finomabb, az egyszerre nyíló virágok közül az édesebb nektárút választják.
-
A kaptárba jóval kevesebb nektárt visznek, mint amennyit valójában összegyűjtenek, mivel nagy részét közben elfogyasztják. Egy méhcsalád évi mézfogyasztása 60-70 kg.
-
Jól kifejlett szaglással rendelkeznek. A virágok illatát több kilométerről is „megérzik”. Megkülönböztetik az édest, a savanyút, a sóst és a keserűt.
-
Repülési sebességük 25-40 km/h, attól függően, mennyire leterheltek az összegyűjtött nektárral.
-
A méhek születéséről csodás videót készítettek (LINK) már, de azt sokan nem tudják, hogy egy méhcsalád egy anyából, 24 ezer heréből, és 50-60 ezer dolgozó méhből áll. Mindenkinek megvan a maga feladata, az anyának, hogy gondoskodjon az ivadékokról petézés formájában, ami produktív időszakban akár 2000 pete is lehet. A heréknek mindössze az a feladatuk, hogy megtermékenyítsék a kikelt új anyát. A munkások teendője generációként oszlik meg.
-
A dolgozók által a kaptárakba hordott nektárt a fiatal méhek besűrítik.
Forrás:
-
https://sokszinuvidek.24.hu/mozaik/2020/05/20/mehek-vilagnapja-beporzok-mehek-napja/
-
https://www.google.com/search?q=m%C3%A9hecske%20rajz&tbm=isch&tbs=rimg%3ACTvX4yMCcKVpImDL_1rZsnZ9gg_1hHPEh_1LkJbASGF8Y6xAfe4HnBvoW3g8dIyP_1ZOniwYw3xHh9TPd7KOa0kFlTonVXQBbEPciL-Y_1ti6KQ5lYp1rbzagMZ1r_1kLGL7LGZkH399vKTmO6U6oqEgnL_ 1rZsnZ9ggxH5q-PnsHP-ZioSCfhHPEh_1LkJbEULT66VkZnVFKhIJASGF8Y6xAfcR7oHnbVaGJPsqEgm4HnBvoW3g8RGpcIABKzPO5SoSCdIyP_1ZOniwYEfY5NI3NTcifKhIJw3xHh9TPd7IRom1V5B4UZ3MqEgmOa0kFlTonVREFls8ilWtjUCoSCXQBbEPciL-YEelV0Y2fOoJ7KhIJ _1ti6KQ5lYp0RoX4KctfVjFwqEglrbzagMZ1r_1hGXO7WSLhpIwyoSCULGL7LGZkH3ETWm8gtmd8skKhIJ99vKTmO6U6oRBOPEdZp_1Sythml0fiPCNDXw&hl=hu&ved=0CCIQuIIBahcKEwiIu5Sb_sPpAhUAAAAAHQAAAAAQBg&biw=1519&bih=674#imgrc=cjeExog5doMJSM&imgdii=Of2nQF7WUlKTOM
|