
Ma van a fokhagyma világnapja.
A fokhagyma a legrégebb óta használt fűszernövényünk, 6000 éve esszük a vámpírok ellen, az ízéért és egészségmegőrző hatásáért. Antioxidáns, vérhígító, köhögéscsillapító, afrodiziákum, antibakteriális, rákmegelőző, gyomor és bélvédő, vérnyomás-szabályozó, náthától védő hatása meggyőző, de az, hogy sütve, főzve és nyersen is teljesen más ízt ad, végképp elbűvölővé teszi.
Fokhagyma az ágyba
Régen úgy tartották, hogy, ha néhány gerezd fokhagymát teszel a párnád alá, vagy bekened vele az ágy szélét, sokkal könnyebben jön az álom, pihentetőbb lesz az alvás, és az ébrenlét is nyugodtabb lesz, mert az erős szag elriasztja az ártó szellemeket.
Újszülött gyermekek védelmezéseképp a kicsik bölcsőjébe is rendszeresen tettek fokhagymát - számos más óvó tárgy, például imakönyv és rózsafüzér mellett -, hogy távol tartsák a babákra vadászó boszorkányokat.
Minden gonoszt elűz
Nemcsak az ágyba, de a ház más pontjaira is sokszor helyeztek fokhagymát a régi kor emberei. A bejárati ajtóra például fokhagymafüzéreket aggattak, hogy az olyan gonosz lelkek, mint a démonok, szellemek, boszorkányok, sőt, még a vámpírok se mehessenek be a házba.
A háziállatokat is hasonlóan védték: a mágikus hatásúnak hitt növényt nemcsak az istálló ajtajára kenték, de megpróbálták vele rossz irányba küldeni az ártó lelkeket is. Ehhez a gazdák az útkereszteződésekben fekvő kavicsokat dörzsölték be fokhagymával, hogy a szag megtévessze a rossz szellemeket.
Özvegyeknek tilos!
Bár a fokhagymától biztonságot és nyugalmat reméltek, az özvegyek számára tilos volt a fogyasztása. A növényt ugyanis afrodiziákumként is alkalmazták már évszázadokkal ezelőtt, a megözvegyült asszonyok és férfiak számára azonban minden bűnösnek tartott érzelem tiltott volt, és elfojtásra kényszerült.