Aktuális híreink : A szobatisztaságra tanítás sikerének titkai- bölcsődések szüleinek ajánljuk |
A szobatisztaságra tanítás sikerének titkai- bölcsődések szüleinek ajánljuk
TSA 2020.03.27. 04:27

„ Jaj, már megint…”
Mennyivel gyakrabban hangzik el ez a mondat, mint a „sikerülni fog”, mikor egy kisgyermeknél a szobatisztaságot próbáljuk elérni. A szobatisztaság a vizelet és a székletürítés akaratlagos szabályozása, és a megfelelő helyre ürítése, ami nyilvánvalóan együtt jár ezeknek a visszatartási képességével. Ez az akaratlagos szabályozás 1.5 – 3 éves korára alakul ki, hozzátéve, hogy az időbeli szórás igen nagy. A gyermekek többsége először nappalra lesz szobatiszta, majd ezt követi az éjszakai szárazon maradás.
A hólyagműködés akaratlagos szabályozása egy tanulási folyamat eredménye, amihez kellő testi és szellemi érettségre van szükség. Ez az érettség nem egy időben és nem egy pillanat alatt következik be a gyermeknél. Vannak jelek, amiből lehet következtetni arra, hogy megérett a gyermek a szobatisztaságra, például, ha
-
zavarja a piszkos pelenka,
-
leszedi magáról a pelenkát,
-
érdeklődik a Wc iránt,
-
esetleg jelzi, hogy bepisilt, bekakilt,
-
megérti mit várnak tőle, képes egyszerű utasítások elvégzésére egyéb téren,
-
széklete meghatározott időben ürül,
-
a szükségletét, azaz a záróizmait akaratlagosan szabályozni képes.
Ilyen és hasonló megnyilvánulások arra utalnak, hogy érdemes megpróbálni a pelenka elhagyását.
Szobatisztaságra szoktatás.
Először is értessük meg a gyermekkel, mit is várunk tőle. Nyugtassuk meg, hogy menni fog, segítünk. A személyes minta (szülők, testvér Wc használata) nagy segítség ebben.
A nyár, a meleg időszak a legmegfelelőbb a szoktatásra, hiszen könnyebb egy kisnadrágot lehúzni a gyermekről, mint az anorákot, nem kell félni a megfázástól átvizesedés esetén, és a gyermek is örömmel veszi, hogy nem dunsztolódik a vastag pelenkába. A legtöbb gyermek pár napos, pár hetes próbálkozás után rájön, hogy visszatudja tartani a vizeletét, és jelezni tudja a szüleinek.
Ha sikerül a bilibe, bokorba, Wc-be pisilni, dicsérjük meg az ifjú hölgyet vagy a kis lurkót, ha nem sikerül, bíztassuk, majd fog sikerülni.
Ahány gyermek, annyiféle, és legalább ennyi inspiráló módszer van. Helytelen az órákig tartó trónolás a bilin játékkal, könyvvel a kézben, hiszen így nem a feladatra koncentrál a gyermek. Egy fontos és ez a szülő következetessége és türelme. Ne sürgessük a tanulást, szánjunk rá néhány hetet, de ez idő alatt a pelenkáról való leszoktatás legyen a legfontosabb. Ennek a feladatnak néha be kell áldozni egy-egy hosszabb utat, ki kell hagyni egy-egy hosszabb vásárlást, vagy olyan elfoglaltságot, amin közben nem tudjuk a gyermeket gyorsan bilire, Wc-re ültetni.
Hibák a bilire szoktatásnál.
-
túl korai szoktatás, a biológiailag, mentálisan erre éretlen gyermek biliztetése
-
túl gyors siker várása, türelmetlenség (leggyakrabban az értelmileg jól fejlet gyermekeknél várnak el azonnali eredményeket, pedig az értelem csak egy része a szobatisztaság feltételeinek)
-
a gyermek megszégyenítése a kezdeti időszakban, kényszerítés, durva módszerek, büntetés
-
más gyermekekkel való összehasonlítás
Az óvoda befogadja a még nem szobatiszta gyermekeket, vállalva a többletmunkát, nem ad pelenkát a bevizelő gyermekre, de sűrűn kikísérjük őket a Wc-re, dicséret, bíztatás mellett. Tapasztalat szerint a többi gyermek példája, szoros kontroll, a türelem meghozza a várva várt eredményt. A szoktatás ideje alatt ki kell az alvó gyermeket vinni Wc-re, még akkor is, ha a szülőtől ez egy nehezen elvárható feladat, hiszen a saját éjszakai nyugalmát kell beáldoznia néhány hétig.
Nagyon fontos, hogy eredményt csak akkor tudunk elérni, ha a szülő együttműködik az óvónőkkel, és ha otthon ugyanazon szabályok érvényesek, mint nappal a közösségben, ha a szülő is odaszánja azt a néhány hetet, türelmes és a fegyvere a pozitív megerősítés.A pelenkától való elválás, a széklet és a vizelet visszatartásának képessége normális életkori sajátosság, melyet a környezetnek (elsősorban a szülőnek) kell megtanítania gyermekének. Jó és gyors eredményt akkor tudunk elérni,ha a szobatisztasághoz vezető út pozitív megerősítésekkel, türelemmel, elfogadással van kikövezve.
Dr. Sebő Zsuzsanna gyermekgyógyász
|